BMWKLUB Česká Republika, o.s. Logo
Header

BMW Group a SGL Group ztrojnásobují výrobní kapacitu továrny na výrobu uhlíkových vláken v Moses Lake

9. května 2014 | autor: BMW Group

Investice ve výši 200 milionů dolarů zvýší ve střednědobém horizontu produkci na 9000 tun uhlíkových vláken ročně. Tím se Moses Lake stane největší továrnou svého druhu na světě. Počet zaměstnanců se zvýší na 200.

Vysoká poptávka po uhlíkových vláknech pro automobilový průmysl si vynutila trojnásobné zvýšení produkční kapacity továrny v Moses Lake, WA (USA), společnosti SGL Automotive Carbon Fibers. Tento záměr byl oznámen dnes oběma partnery společného podniku – SGL Group a BMW Group – na slavnostním ceremoniálu. Toto rozšíření umožní investice ve výši 200 milionů amerických dolarů, která bude následovat po již dříve investovaných 100 milionech dolarů. Rozšíření závodu je plánováno na začátek roku 2015, kdy se tato továrna stane největším výrobním místem uhlíkových vláken na světě. Společný podnik v Moses Lake předpokládá vytvoření dalších 120 pracovních míst ke stávajícím 80, celkový počet zaměstnanců tedy dosáhne čísla 200. Zásluhou značné míry automatizace výrobních procesů rozšířených provozů továrny v Moses Lake se zajistí dostatečné množství dostupných a kvalitních uhlíkových vláken, které bude možné použít v dalších modelových řadách BMW Group.

V současnosti pracuje továrna Moses Lake se dvěma výrobními linkami, jež výhradně pro modely BMW i ročně vyrobí přibližně 3000 tun uhlíkových vláken. SGL Automotive Carbon Fibers spustí již letos v létě provoz na třetí a čtvrté výrobní lince, které jsou v současné době ve výstavbě. Tím stoupne roční kapacita na 6000 tun uhlíkových vláken. Dnešní slavnostní ceremoniál, při němž byl položen základní kámen pro stavbu páté a šesté výrobní linky v Moses Lake, je prvním krokem k plánované roční produkci ve středně dlouhém časovém horizontu ve výši 9000 tun.

„Továrna Moses Lake vysokou mírou automatizace a kvalitativních standardů stanovuje ve svém průmyslovém odvětví zcela nová měřítka. V současnosti je nejrychleji se rozvíjejícím výrobcem uhlíkových vláken. Společně s BMW Group děláme průkopnickou práci při zavádění uhlíkových kompozitů do velkosériové automobilové produkce. Právě uhlíkové kompozity nabízejí zcela nové možnosti snižování hmotnosti pro dopravní prostředky odpovědné k životnímu prostředí,“ vysvětluje Dr. Jürgen Köhler, výkonný ředitel společnosti SGL Group.

Dr. Klaus Draeger, člen představenstva BMW AG odpovědný za výrobu a dodavatelskou síť, dodává: „Uhlíkové kompozity jsou zásadním materiálem pro konstrukci moderních automobilů 21. století. Tento materiál hraje zásadní roli při naší cestě hledání co možná nejnižší hmotnosti pro minimalizaci spotřeby paliva a produkce emisí. Uhlíkové kompozity, chytře kombinované s jinými materiály, budeme v budoucnu intenzivně používat nejen ve stávajících modelech BMW i a BMW M. Zásluhou propojení rozsáhlých zkušeností společnosti SGL Group a našich znalostí s velkosériovou výrobou uhlíkových komponentů budeme schopni používat tento mimořádně lehký a pevný materiál také v dalších modelových řadách, a to s nízkými náklady a ve velkém měřítku.“

Právě továrna Moses Lake je hlavní součástí strategického partnerství obou společností, jehož cílem je industrializace velkosériové produkce uhlíkových kompozitů používaných v automobilech budoucnosti. Až do současnosti se uhlíková vlákna vyráběná v Moses Lake používala výhradně na výrobu modelů BMW i. Od letošního roku vzniklo v lipské továrně BMW více než 5000 vozů BMW i3. V současné době činí jejich denní produkce 100 jednotek. Nicméně, BMW Group tento mimořádně lehký a pevný materiál aktivně používá ve svých modelech BMW M již více než deset let.

Andreas Wüllner, výkonný ředitel společnosti SGL Automotive Carbon Fibers: „Během pouhých čtyř let se ze společnosti SGL Automotive Carbon Fibers stal v celosvětovém měřítku největší výrobce uhlíkových vláken. Právě tento materiál je pro automobilový průmysl materiálem budoucnosti, jeho výroba bude i v budoucnu stoupat.“

Dostupnost obnovitelné energie byla zásadní při rozhodování o lokaci továrny v Moses Lake.
Na základě dohody o společném podniku mezi BMW Group a SGL Group již bylo do roku 2013 investováno 100 milionů amerických dolarů a vzniklo 80 nových pracovních míst. Jay Inslee, guvernér státu Washington, k tomu dodává: „Gratulujeme BMW Group a SGL Group k zahájení výstavby páté a šesté výrobní linky továrny Moses Lake. Stát Washington je hrdý na to, že je partnerem BMW. Zlomová technologie uhlíkových vláken může být příkladem i pro ostatní americké výrobce. Díky tomuto výrobnímu závodu je stát Washington na čele technologického pokroku.“

Výroba uhlíkových vláken je velmi náročná na spotřebu energie. Z tohoto důvodu byla pro určení lokace výrobního závodu zásadní zejména dostupnost obnovitelné elektřiny, získávané z vodních zdrojů, a současně i příznivé ceny energií ve státě Washington. Důležitým faktorem při rozhodnutí o místě pro novou továrnu, které bylo učiněno v roce 2010, byla také kvalifikovanost pracovních sil. Základní kámen byl pro výrobní závod položen v červenci 2010 a v září 2011 byl slavnostně otevřen. Dr. Jörg Pohlman, výkonný ředitel SLG Automotive Carbon Fibers, k tomu dodává: „V místních institucích Grant County a Moses Lake máme velkou podporu, která nám pomohla v našem rychlém rozvoji v několika minulých letech. Rozvoj výrobního závodu je významným krokem pro jeho dlouhodobé fungování v budoucnosti.“

Výroba kompozitů vyztužených uhlíkovými vlákny.
Výroba uhlíkových kompozitů je tvořena následujícími procesy: základem všeho je termoplastový prekurzor z polyakrylonitrilových vláken, který vyrábí společný podnik SGL Group a společnosti Mitsubishi v japonské továrně Rayon ve městě Otake. V dalším kroku se z polyakrylonitrilových vláken v továrně Moses Lake vyrábějí uhlíková vlákna. V dalším společném podniku BMW Group a SGL Group, situovaném v německém Wackersdorfu, jsou svazky uhlíkových vláken z Moses Lake v průmyslovém měřítku dále zpracovávány na lehkou tkaninu a tvary konkrétních dílů, které jsou základem pro jejich výrobu probíhající v továrnách BMW v německém Landshutu a Lipsku. V modelech BMW i mají v materiálovém mixu významnou roli právě uhlíkové kompozity, jejich rozsah je v rámci produkce sériových automobilů zcela výjimečný. Spolupráce formou společných podniků poskytuje BMW Group dlouhodobý přístup k tomuto inovativnímu a významnému materiálu. SGL Group poskytuje své zkušenosti v oblasti pokrokových materiálů, mezi něž patří i další materiály využívající uhlíková vlákna.

SGL Group – The Carbon Company
SGL Group je jednou z celosvětově nejvýznamnějších společností zaměřených na výrobu dílů a materiálů s uhlíkovými vlákny. Široké portfolio produktů zahrnuje výrobu uhlíku, grafitu, uhlíkových vláken, ale i celých uhlíkových kompozitů. Produkty SGL Group se používají v odvětvích zpracování kovů, hliníku, stejně tak jako v automobilovém a chemickém průmyslu. Tyto produkty nechybějí ani ve výrobě polovodičů, solárních panelů, LED nebo lithium-iontových akumulátorů. Materiály vyztužené uhlíkovými vlákny se používají také na větrných elektrárnách, vesmírných lodích, ale i ve vojenské technice.

Společnost má 44 výrobních závodů v Evropě, Severní Americe a Asii. Obchodní síť pokrývá více než 100 zemí. SGL Group je globální společností. V roce 2013 měla přibližně 6300 zaměstnanců a příjmy 1477 milionů eur. Sídlo společnosti se nachází v německém Wiesbadenu.

SGL Automotive Carbon Fibers
SGL Automotive Carbon Fibers (ACF) je společný podnik BMW Group a SGL Group, založený v roce 2009 s cílem výroby uhlíkových vláken výhradně pro potřeby BMW Group. Společnost SGL Automotive Carbon Fibers vytvořila nové standardy pro odpovědnou výrobu uhlíkových vláken s nízkými náklady, umožnila, aby se BMW Group stala prvním výrobcem automobilů, který používá uhlíkové kompozity v sériové výrobě. Materiály vyztužené uhlíkovými vlákny, používané pro prostor pro posádku modelů BMW i, dávají základ zcela novým přístupům ke konstrukci automobilů. Zkušenosti společnosti SGL Automotive Carbon Fibers umožňují výrobu lehčích automobilů s nejvyššími bezpečnostními standardy. Společnost SGL Automotive Carbon Fibers má dvojici výrobních závodů. V americkém Moses Lake ve státě Washington se vyrábějí uhlíková vlákna, která jsou dále zpracovávána v německém Wackersdorfu. Továrna v Moses Lake zaměstnává 80 pracovníků, ve Wackersdorfu je zaměstnáno 150 lidí. 

banner
banner
banner