Tyhle ŘJ motoru ještě neumí detekovat tzv. zamrzlou lambda sondu. Ta se projeví tak, že napětí na ní je stále stejné za všech podmínek - nekolísá. Umí detekovat pouze, pokuď se napětí na špatné/poškozené/staré lambda sondě dostane mimo interval 0,1V až 1V - to je pak chybová hláška nízké nebo vysoké napětí. Zamrzne-li lambda sonda při napětí např. 0.4V, což se skutečně může stát (a stává), tak je vše zdánlivě v pořádku, ŘJ nic neví a špatně reguluje bohatost. Důkladnou kontrolu stavu lambda sondy je možné provést pouze osciloskopem, kde by měl být vidět téměř dokonalý obdélníkový signál se střídou cca 50:50. Chcete-li vědět, jak na tom vaše lambda opravdu je, potřebujete kamaráda s osciloskopem.
Lambda OK:
Ještě sloužící, ale pomalu umírajicí lambda:
Osciloskop ukázal, že spodní hladina výstupního signálu je nižší než 0V. Takový stav ŘJ zpravidla zaregistruje a pak rozsvítí kontrolku "CheckEngine". Krom toho, všimněte si na grafu, že doba přepínaní mezi vysokou a spodní hladinou napětí se oproti grafu 1 prodloužila.
Umírající lambda:
Nejčastější nemoc, která se projevuje zpomalením reakce. Všimněte si, že doba přepínání mezi nízkou a vysokou hladinou (t na grafu) značně přesahuje 120ms. Taková porucha nevyhnutelně vede ke zvýšené spotřebě a zhoršené dynamice, ale - ŘJ ji nezaregistruje - parametr doby přepínaní se nesleduje.
Zamrzlá lambda:
Jíž není schopná jakékoliv funkce, hodnota výstupního napětí je víceméně konstantní. Přičemž stejně jako v předchozím případě, ŘJ zase žádnou chybu neuvidí - výstupní hodnoty jsou v povolených mezích. Tudíž, ŘJ je schopná zaregistrovat pouze buď absenci signálu, nebo jeho překročení spodní a horní povolené hodnoty (zpravidla 0 až 1V).
